Najčastejšie otázky ohľadom PZP

Povinné zmluvné poistenie (PZP) je zákonom stanovené poistenie vozidla, ktoré chráni vodičov a ich vozidlá v prípade dopravných nehôd. Aj keď sa jedná o povinné poistenie, stále sa okolo neho vyskytuje množstvo otázok. V tomto článku sa pozrieme na niektoré časté otázky o PZP.

 1. Čo je to PZP?

PZP je povinné zmluvné poistenie, ktoré chráni vodičov a ich vozidlá v prípade dopravných nehôd. Je zákonom stanovené a každý majiteľ vozidla je povinný mať ho uzatvorené.

 1. Kto je povinný mať uzatvorené PZP?

Každý majiteľ motorového vozidla na Slovensku je povinný mať uzatvorené PZP.

 1. Aké typy PZP existujú?

Existujú tri základné typy PZP – základné, rozšírené a komplexné. Základné PZP kryje škody spôsobené tretími osobami. Rozšírené PZP zahŕňa aj škody na vozidle vodiča. Komplexné PZP poskytuje najširšiu ochranu a zahŕňa aj poškodenie vozidla z vlastnej viny vodiča.

 1. Aké faktory ovplyvňujú výšku ceny PZP?

Cena PZP sa určuje na základe viacerých faktorov, ako je vek vodiča, skúsenosti, typ vozidla, jeho vek, hodnota a účel použitia.

 1. Môže byť PZP prenesené na iné vozidlo?

Nie, PZP nie je prenositeľné. PZP sa vzťahuje iba na konkrétne vozidlo a je viazané na jeho registračné číslo.

 1. Ako dlho trvá platnosť PZP?

Platnosť PZP je zvyčajne jeden rok, avšak výnimkou sú napríklad kamióny alebo autobusy, ktoré môžu mať platnosť PZP kratšiu ako jeden rok.

 1. Čo ak nedodržím platnosť PZP?

V prípade, že majiteľ vozidla nedodrží platnosť PZP, môže mu byť uložená pokuta a môže dôjsť aj k obmedzeniu jeho vodičského oprávnenia.

 1. Je možné získať zľavu na PZP?

Áno, niektoré poisťovne ponúkajú rôzne zľavy na PZP v závislosti od rôznych faktorov, ako je vek vodiča, počet rokov skúseností, typ vozidla a podobne.

 1. Môže byť PZP zrušené pred uplynutím jeho platnosti?

Áno, PZP môže byť zrušené pred uplynutím jeho platnosti, ak majiteľ vozidla predá vozidlo alebo ho odhlási z evidencie vozidiel.

 1. Čo ak spôsobím nehodu a mám neplatné PZP?

Ak majiteľ vozidla spôsobí nehodu a má neplatné PZP, bude musieť niesť finančnú zodpovednosť za všetky škody, ktoré spôsobil. Okrem toho mu hrozí aj uloženie pokuty a obmedzenie jeho vodičského oprávnenia.

 1. Je možné uzatvoriť PZP online?

Áno, niektoré poisťovne umožňujú uzatvorenie najlacnejšieho PZP online. Je to pohodlná a rýchla možnosť, ktorá ušetrí čas a námahu.

 1. Aký je postup pri uzatváraní PZP?

Postup pri uzatváraní PZP závisí od toho, či sa uzatvára osobne alebo online. Ak sa uzatvára osobne, je potrebné sa dostať na pobočku poisťovne s dokladmi potrebnými na uzatvorenie PZP. Pri uzatváraní online sa postup líši v závislosti od konkrétnej poisťovne, ale všeobecne je potrebné vyplniť formulár na webovej stránke a poskytnúť požadované informácie.

Povinné zmluvné poistenie je dôležitým poistením vozidla, ktoré chráni majiteľov vozidiel v prípade dopravných nehôd. Ako sme uviedli, existuje množstvo otázok, ktoré sa okolo PZP vyskytujú. V tomto článku sme odpovedali na niektoré z najčastejších otázok o PZP. Je dôležité, aby majitelia vozidiel boli informovaní o tom, čo PZP je a ako funguje, aby mohli zabezpečiť svoje práva a ochranu v prípade dopravných nehôd.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *