Pôžičky – viete o nich skutočne všetko?

Neviete si pomôcť v ťažkej finančnej situácií? Skúste pôžičkyZistili ste, že potrebujete peniaze, pretože vám sa vám do cesty „votrela“ nečakaná udalosť, ktorú vyriešiť znamená minúť peniaze, alebo by ste chceli vymeniť nábytok, poprípade by ste chceli stavať dom? Aby ste vedeli, aké typy pôžičky existujú a aké sa najviac hodia vášmu účelu, témou tohto článku budú práve pôžičky. Začneme vysvetlením základných pojmov, ktoré by ste ako žiadateľ mali poznať.

Prvým takým pojmom je slovo úver, ktoré nie je nič iné ako správne pomenovanie pre slovo „pôžička“, pretože vo všeobecnosti znamenajú hocakú pôžičku (napr. si môžete požičať stoličku od suseda). Ak budete niekedy v súvislosti s touto témou počuť slovo veriteľ, tak to je pomenovanie pre toho, kto vám peniaze poskytne (môže to byť spoločnosť alebo osoba). Ak vám veriteľ úver schváli a vy podpíšete zmluvu, automaticky sa stávate dlžníkom. Štatút dlžníka zaniká dňom, kedy požičanú sumusplatíte do posledného centa.

Spláca sa nielen suma, ktorú ste si požičali, ale aj úrok, ktorý je k nej potrebné započítať. Výšku úroku si určuje každý poskytovateľ sám a je jedno z prvých čísel v percentách, ktoré určujú výhodnosť pôžičky. Druhým číslom je RPMN (ročná percentuálna miera nákladov), ktoré je aktuálne hlavne v prípade dlhodobých pôžičiek, teda takých, ktorých doba splácania dosahuje aj niekoľko rokov. Prečo? Pretože z názvu tohto údaju vyplýva, že je to suma, ktorá sa určuje ročne. V prípade krátkodobých nie je až taká obsažná. Väčšinou toto číslo býva vyššie než úroková sadzba, pretože zahŕňa aj iné poplatky s tým spojené. Na prvý pohľad vyzerá nevinne, ale u niektorých spoločností presahuje aj niekoľko násobok úrokovej sadzby.

Koho pôžička je najlepšia?

Tak v prvom rade musíte vedieť, aký typ potrebujete. Delenie si poskytneme nižšie, aby ste sa vedeli zaradiť a orientovať sa lepšie v danej problematike, ako aj v hľadaní tej správnej pôžičky.

Vo všeobecnosti si môžete požiadať o bankové alebo nebankové pôžičky. Práve nebankové sú vystavené veľkej kritike za ich neprofesionálny prístup a za ich vysoké úroky a iné poplatky. Ak však viete, akej spoločnosti môžete veriť, neprofesionálneho prístupu sa rozhodne báť nemusíte. Skutočnosťou ale je, že nebankové majú oproti tým bankovým skutočne o niečo vyššie úroky, ale tak ľudia sa k ním uchyľujú hlavne kvôli tomu, že poskytujú za zjednodušených podmienok. Napríklad môžete požiadať o pôžičky bez dokladovania príjmu, bez registra, pred výplatou alebo dokonca aj o pre nezamestnaných, a kopu ďalších.

Podľa jednotlivých typov však môžete aj pri nebankových nájsť lepší úrok, než pri bankových. Je to hlavne pri dlhodobých úveroch. Viac o tom si povieme nižšie.

Aby ste sa nemuseli zbytočne zaoberať jednotlivým vyhľadávaním konkrétnych bankových alebo nebankových sprostredkovateľov, pôžička cez web vám dokáže ušetriť veľa času. Prečo? Pretože poskytuje ako bankové, tak aj nebankové pôžičky a upozorňujeme, že len od licencovaných a serióznych poskytovateľov. Ako tomu môžete veriť? Takto, že jednotlivých poskytovateľov si môžete overiť na stránke Národnej banky Slovenska, ktorá obsahuje zoznam tých spoločností, ktoré splnili tvrdé podmienky pôžičkových spoločností, a teda sú pod permanentným dohľadom. Len najmenšie pochybenie by pre nich znamenalo aj niekoľko tisíc eurovú pokutu.

K dispozícií máte širokú škálu pôžičiek, zvoľte si tu najvýhodnejšiuAké pôžičky sú vám k dispozícii?

Vo všeobecnosti môžete požiadať o pôžičky ihneď, rýchle alebo dlhodobé (veľké). Aby ste sa vedeli správne rozhodnúť, povedzme si o tom niečo viac.

Pôžičky ihneďrýchle pôžičky sú hlavne nebankové bez náročných kritérií na získanie. Rýchle však už začali poskytovať aj bankové spoločnosti, no samozrejme musíte počítať s náročnejšími kritériami, ako je napr. dokladovanie príjmu, potvrdenie od zamestnávateľa atď. Rovnako sa nespoliehajte na to, že rýchle cez bankovú spoločnosť budú mať lepší úrok. Niekedy je to naopak. Bankové spoločnosti môžu mať pri rýchlych oveľa nevýhodnejšiu úrokovú sadzbu než nebankové. Prejdime ku konkrétnym informáciám.

Pôžičky ihneď sú nebankové úvery, ktoré vám dokážu veľmi rýchlo poskytnúť až do 350 eur. Rýchlosť ihneď znamená, že ak si zvolíte odoslanie peňazí na účet, čím vám môže byť doručená už do 10 minút po schválení. Závisí to samozrejme od toho, kedy o ňu požiadate (či ráno, počas dňa, večer alebo v noci), ako aj od toho, ako je momentálne daná spoločnosť vyťažená. Splatnosť  je väčšinou do 30 dní, s možnosťou spoplatneného predlženia doby splatnosti. Úroková sadzba sa pohybuje okolo 20%, ale ak budete žiadať o pôžičku ihneď cez Ferratum alebo Pôžičkomať prvýkrát, úrok vám zarátaný nebude. Táto možnosť je aktuálna pre úvery ihneď do 150 eur (s Ferratum).

Rýchle pôžičky sú väčšinou nebankové, ktoré vám poskytnú do týždňa až 6 000 eur. S bankovými spoločnosťami môžete žiadať o oveľa menej peňazí a takéto sumy sa už berú ako dlhodobé, plus by ste museli spĺňať veľa, niekedy už náročných kritérií. Preto sa viac zameriame práve na nebankové rýchle pôžičky. Ich splatnosť sa pohybuje od niekoľkých dní až po niekoľko mesiacov (84). Úroková sadzba sa opäť pohybuje okolo 20%.

Dlhodobé poskytujú bankové aj nebankové spoločnosti. Prostredníctvom pôžičky online môžete o vyššie sumy požiadať práve nebankové spoločnosti – až 100 000 eur. Pri bankových spoločnostiach môžete online požiadať o cca 60 000 eur, ale nutné je osobné stretnutie ako aj iné náročnejšie podmienky. Úroková sadzba dlhodobých sa prekvapivo pri nebankových a bankových vyrovnáva. Niektoré nebankové majú dokonca lepší úrok, než bankové. To znamená, že môžete bez problémov natrafiť na takú nebankovú pôžičku, ktorej úrok bude aj pod 10%. Splatnosť dlhodobých je zvyčajne niekoľko desiatok rokov. Pri nebankových pôžičkách je to maximálne 30.

Pri dlhodobých,  je jedno či bankových alebo nebankových, počítajte s dokladovaním príjmu, niekedy aj so založením nehnuteľnosti, dokladovaním posudku znalca o založenej nehnuteľnosti, s dokladovaním účelu, s nazeraním do registra…

Refinancovanie úveru

V rámci žiadostí o pôžičky môžete požiadať aj o refinancovanie úveru. Úlohou tohto produktu je zbaviť vás pôžičiek, ak ich máte viacero, dať vám lepší úrok, prípadne skrátiť dobu splácania a nastaviť lepšiu výšku splátok. Refinancovanie úveru je v súčasnosti veľmi vyhľadávaným a populárnym produktom a poskytujú ho skoro všetky bankové aj nebankové spoločnosti.

Úverová kalkulačka

Ako zistiť či sa vám pôžička oplatí? Odpoveď znie: „úverová kalkulačka“. Prečo? Pretože úverová kalkulačka je nástroj, ktorý vám ukáže presnú výšku úroku k vami vybranej sume vo vami zvolenej bankovej / nebankovej spoločnosti. Určí vám aj RPMN, dĺžku splácania, mesačné splátky, ako aj celkovú preplatenú sumu. Úverová kalkulačka by mala byť jednoznačne konzultovaná každým žiadateľom, ktorý chce vedieť na čom je resp. na čom bude.

Skúste si vybaviť pôžičku cez počítač online, je to najrýchlejší spôsob ako sa dostať k peniazomSpôsoby požiadania o pôžičky

Tak ako existuje viacero typov pôžičiek, a každý si môže vybrať takú, aká mu najviac vyhovuje. A rovnako si každý môže vybrať aj spôsob, akým o pôžičku požiada.

Telefonická pôžička – vašou úlohou je zistiť si telefónne číslo vami zvoleného sprostredkovateľa a telefonicky sa s pracovníkom dohodnúť na podmienkach

Online – veľmi rýchly a anonymny spôsob podania žiadosti, veľmi rýchla odozva od spoločnosti, v súčasnej dobe možno o pôžičky online požiadať v každej bankovej a nebankovej spoločnosti

Sms – spôsob požiadania cez mobilný telefón. Vašou úlohou je zistiť si sprostredkovateľov, číslo sms a tvar sms žiadosti. Sms pôžička vám poskytne až 500 eur, a to do týždňa, ale ich odozva je pomalšia, ba dokonca až najpomalšia zo všetkých spôsobov. Plus si sprostredkovatelia účtujú vysoké poplatky za sprostredkovanie, plus vyššie úroky.

Osobné stretnutie – pri tomto spôsobe žiadosti niet čo stratiť. Priamo požiadate, priamo sa na všetko opýtate.

Ak vás táto téma očarila natoľko, že máte potrebu sa o nich dozvedieť niečo viac, nepohrdnite týmto cudzojazyčným zdrojom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *